Recenzja filmu Osiem gór: Mądra opowieść o życiu i wyborach, które go kształtują

W tej kategorii użytkownicy dzielą się swoimi recenzjami i ocenami różnych filmów. Możesz przeczytać opinie innych osób i podzielić się swoją własną recenzją.
admin
Site Admin
Posty: 18
Rejestracja: pn maja 29, 2023 6:01 pm

Recenzja filmu Osiem gór: Mądra opowieść o życiu i wyborach, które go kształtują

Post autor: admin »

"Osiem gór" to opowieść o dwóch przyjaciołach na całe życie, która przemienia się w historię o życiu. To również film, który rozwija się przed naszymi oczami, przeskakując przez kontynenty w miarę upływu lat i stopniowo nabierając siły. W końcu osiąga szczyt, oferując odświeżające spojrzenie na doświadczenia życiowe.

Belgijscy reżyserzy Felix van Groeningen i Charlotte Vandermeersch rozpoczynają swój film od dwóch chłopców i prostoty mądrości zawartej w książkach dla dzieci. Pietro spędza wakacje z rodzicami we włoskich Alpach, opuszczając codzienną rutynę w Turynie. Tymczasem Bruno wydaje się być jedynym dzieckiem w starej górskiej wiosce o dwucyfrowej populacji. Wydaje się, że nieśmiały chłopiec z miasta spotyka swojego odważniejszego odpowiednika wiejskiego.

Ich świat jest naszym światem, mądrze opowiedzianym przez refleksyjnego narratora z perspektywy Pietro. Górskie łąki to miejsce nieograniczonych możliwości i zabaw, choć nie zawsze tylko zabawnych, ponieważ Bruno angażuje się w prace na rodzinnym gospodarstwie. Następnie film skacze do przodu, ukazując rozbieżne ścieżki, jakie podejmuje ta para jako nastolatkowie, po kłótni Pietro z ojcem. Kiedy dorośli Pietro i Bruno ponownie się spotykają, odbudowują wspólne więzi, ręcznie odbudowując chatę.

Przez cały czas Pietro i Bruno stają się dla siebie zwierciadłami kontrastujących sposobów życia. Pietro podróżuje po świecie, docierając nawet do Nepalu i pisząc powieść. W tej roli świetnie sprawdza się Luca Marinelli, znany przede wszystkim z innej opowieści osadzonej w innym czasie, "Martin Eden". Bruno (Alessandro Borghi) zajmuje się hodowlą krów i sprzedażą sera, czując, że mimo napięć z własnym ojcem, wędrownym robotnikiem, ciąży na nim obowiązek wobec przodków.

Obrazek

Osiem gór cały film w najlepszym wydaniu spełnia obietnicę bycia psychologicznym wehikułem czasu. W pewnym momencie to Pietro wydaje się zagubiony, poszukujący kierunku, podczas gdy Bruno zakłada rodzinę z Larą, przyjaciółką, która odwiedza Pietro. Później to Bruno zaczyna budzić nasze zainteresowanie, ponieważ jego skupienie na rolnictwie zaczyna wyglądać jak dobrowolne wygnanie. "Wydaje się długie" - mówi kiedyś, używając lokalnego określenia na przygnębienie, które przytłacza.

W tym sensie góry stają się miejscem zarówno wzniosłym, jak i przyziemnym, a autor zdjęć do filmu, Ruben Impens, nieustannie znajduje nowe spojrzenie na uderzające alpejskie piękno, które na ekranie z łatwością może stać się przewrotnie zwyczajne. (Kilka scen pieszych wędrówek wyróżnia się odkrywczym rejsem w stanie nieważkości asa Steadicamu.) Twórcy filmu są równie dobrzy w bliskości — czy to ciepłej, czy dusznej — domowych przestrzeni, często przy słabym oświetleniu.

Dopiero podczas mojego drugiego oglądania Osiem gór , którego premiera odbyła się w Cannes w zeszłym roku i zdobyła Nagrodę Jury, wczesne ujęcie dało pełną moc: dwa drzewa rosnące blisko siebie, jedno lekko przekrzywione u góry. Jest to rodzaj zdjęcia krajobrazowego, które łatwo przeoczyć jako scenerię malowniczą. Ale podsumowuje elokwencję filmu, który jest wystarczająco mądry i cierpliwy, aby pokazać nam kręte ścieżki bez ciągłego mówienia nam, dokąd iść. Sprawdź gdzie obejrzeć film Osiem gór.

★★★★☆

W kinach w Polsce od 2 czerwca
Załączniki
Osiem gór
Osiem gór
ODPOWIEDZ